GRAND FINALE EUROSONGA 2015.

nedjelja, 24.05.2015.

Prije nešto više od dvadesetak minuta završio je 60. Eurosong. Nakon uzbudljive večeri možemo zaključiti kako je ovo bio najneizvjesniji i najnapetiji eurosong od 2003. Zašto? Upravo iz razloga jer se gotovo do samog kraja glasovanja nije znalo tko će pobijediti. Na prvom mjestu neumorno su se izmjenjivale Italija, Rusija i Švedska. Italija je brzo pala na 3. mjesto te se borba nastavila između Švedske i Rusije. sretan

I kada smo svi već pomislili kako će Rusija odnijeti pobjedu, jer je u jednom trenutku povela za 20-ak plus bodova, Šveđani nadoknađuju zaostatak i lete u orbitu. Kasnije je Mansa Zelmerlowa bilo nemoguće stići, te je isti proglašen pobjednikom i prije nego li su zadnje 4 zemlje dale svoje glasove. Inače, ova se praksa koristi zadnje tri godine, kako bi se pobjednik što prije pripremio za posljednju izvedbu svoje pjesme. wink

Švedski predstavnik Mans Zelmerlöw skupio je 365 bodova, što je za 62 boda više od drugoplasirane Rusije. Ovo je do sada treća najveća eurovizijska pobjeda. Inače, rekorder po broju osvojenih bodova je Norvežanin Alexander Rybak, koji je 2009. godine skupio 387 bodova. Šveđanka Loreen je 2012. godine skupila 372 boda.

1.ŠVEDSKA 365 bodova

2.RUSIJA 303 boda

3.ITALIJA 292 boda

4.BELGIJA 217 bodova

5.AUSTRALIJA 196 bodova

Zanimljivo je da sam od top 5 pogodio čak tri zemlje! To su Švedska, Rusija i Australija. Talijanima nisam predviđao visok plasman, no uspjeli su me iznenaditi, a želja da Belgijanac postigne jedan od top plasmana se ispunila. sretan

ZANIMLJIVO:

TOP 9 zemalja uspjele su prikupiti čak 80% od svih mogućih bodova! yes Nikada se prije nije pojavila ovolika razlika u stanju s bodovima kada usporedimo vrh s ostatkom tablice finalnih rezultata. Također, nikada prije u finalu Eurosonga četiri zemlje nisu skupile preko 200 bodova, a ovaj put je zamalo i petoplasirana Australija uspjela preći tu magičnu cifru. sretan

Po prvi put u povijesti natjecanja domaćin je završio na posljednjem mjestu bez ijednog osvojenog boda. No, Austrija će to mjesto podijeliti sa susjednom Njemačkom, koja je natjecanje također završiLa s nula bodova. Meni je jako žao što meni dvije jako drage pjesme nisu zapažene. No, i to je Eurosong. belj

KOMPLETNI REZULTATI EUROSONGA 2015. SU SLJEDEĆI:

Još jednom su kladionice ispravno prognozirale tko će pobijediti na Eurosongu. No, prognozirale su i Rusiju na drugom i Italiju na trećem mjestu, pa čak i tko će se smjestiti na 4. i 5. mjesto! yes

JOŠ ZANIMLJIVOSTI:

Rusija je jedina zemlja na Eurosongu koja je uspjela osvojiti preko 300 bodova, ali ne i pobijediti. sretan

Estonija svake treće godine napravi TOP 10 plasman. 2009. i 2012. su bili šesti, a 2015. sedmi. sretan

Norveška je osmoplasirana, baš kao i prošle godine. sretan

Crna Gora je ostvarila svoj najbolji plasman do sada: 13. mjesto. sretan

Četiri zadnjeplasiranje zemlje su direktni finalisti. sretan

I završio je još jedan Eurosong. sretan Iduće godine idemo do Švedske, ali koji će grad ugostiti 61. Eurosong biti će objavljeno naknadno. Šveđani inače važe za jednu od najvjernijih eurovizijskih nacija s obzirom da organiziraju spektakularan nacionalni izbor za Eurosong i puno ulažu u svoj eurovizijski nastup. Večeras ih je Europa još jednom nagradila za njihov trud.

Nadam se da se iduće godine i Hrvatska vraća na natjecanje. Već se špekulira kako šaljemo Ninu Kraljić, moju miljenicu i pobjednicu The Voice-a. Uz dobru pjesmu i zanimljiv nastup mogla bi ostvariti puno. wink